کانال روانشناسی تلگرام یک فراکاو
راهنمای خانواده و اجتماع

زجرعشقی کشیده ام که مپرس

 شکست عشقی برای هر فردی ضربه ای بزرگ محسوب می شود و اگر به هر دلیلی مانند طلاق و جدایی، مرگ و… عاشق به معشوق خود نرسد و یا او را از دست دهد، یکی از غم انگیزترین و تلخ ترین دوران زندگی اش را سپری خواهد کرد. همچنین نوشتیم که معمولاً  افرادی که به هر دلیلی در عشق ناکام مانده اند در یکی از ۳ گروه زیر قرار می گیرند:

۱ -به تازگی این تجربه را کسب کرده اند.

۲ -از این تجربه تلخ مدت زیادی می گذرد اما هنوز نتوانسته اند با آن کنار بیایند.

۳ -اکنون بار دیگر ازدواج کرده اند اما تلخی یک شکست عشقی همچنان در کام آنان مانده و حتی زندگی مشترک کنونی آن ها را هم تحت تاثیر قرار داده است.

روزهای گذشته راهکارهایی برای گروه های اول و دوم ارائه کردیم و امروز به راهکارهایی برای گروه سوم اشاره می کنیم.

راهکارهایی برای گروه سوم

«سپیده دانایی» نوشت: اگر در حال حاضر ازدواج کرده اید اما تلخی عشق نافرجام قبلی خود را همچنان در زندگی تان احساس می کنید، بهتر است از راهکارهای زیر استفاده کنید.

۱ – بدانید همه چیز را نمی توان فراموش کرد: نباید انتظار داشته باشید که همه چیز را فراموش کنید. به خصوص اگر خاطرات خوبی با آن فرد داشته باشید. به هر صورت، بخشی از آن خاطرات همیشه همراه ما خواهد بود. برای رها شدن از گذشته، باید یاد بگیرید که ذهن تان را مدیریت کنید و هر لحظه نسبت به خودتان آگاه باشید و نگذارید ذهن هر گاه که خواست به گذشته سفر کند.ازمرور خاطرات گذشته نیزپرهیزکنید.

عشق

۲ – بدانید که هرگز عشق کافی نیست: در طول زندگی مشترک کنونی شاید بارها به خاطر مسائل و مشکلات گوناگون به خود و دیگران گفته اید که اگر میان من و همسر کنونی ام عشق وجود داشت، چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد. شاید هم به دختران و پسران جوان توصیه کرده اید که عشق و دوست داشتن برای یک زندگی مشترک کافی است. اما اگر چه عشق یکی از ارکان اصلی زندگی مشترک است اما برای اداره و ادامه دادن رابطه کافی نیست.خودتان به مرور می فهمید که زندگی به چیزهای دیگری نیز نیاز دارد. چیزهایی که احتمالاً در زندگی قبلی تان نبود و برای همین به شکست منجر شد.

3 – از مقایسه کردن دوری کنید: مقایسه کردن می تواند احساس ناکامی و حسرت را در شما تقویت کند. بسیاری از افراد که عشق نافرجام را تجربه کرده اند، بعد از ازدواج دوم، دائم به مقایسه همسر سابق خود با همسر فعلی شان می پردازند و براساس جهت گیری ذهنی مبنی بر ضعیف تر بودن همسر فعلی شان، دچار حس سرخوردگی می شوند. اما این را باید بدانید که افراد با هم متفاوت اند. همسر فعلی تان را از هیچ لحاظ (شکل، قیافه، وزن، استعداد و…) با همسر قبلی مقایسه نکنید، چون هر قدر این کار را بیشتر انجام دهید، بیشتر احساس حسرت می کنید. واقعیت دیگر این است که به علت بالا بودن هیجانات در شما، احساس تان به همسر قبلی مانند یک بت ستودنی و بدون نقص است، پس مقایسه شما شاید اساس واقعی نداشته باشد.

4 – ویژگی های منحصر به فرد همسرتان را ببینید: به جای آن که دائم به چیزهایی فکر کنید که همسرتان ندارد اما همسر قبلی تان آن ها را داشت، روی آن چیزهایی که باعث تمایز همسر کنونی تان می شود، تمرکز کنید. بدانید که هر کسی ویژگی هایی برای دوست داشته شدن دارد؛ برای مثال: از خود بپرسید همسرم چه ویژگی های استثنایی دارد؟ چه کاری می تواند انجام دهد که دیگران از آن عاجزند؟ با پاسخ به این سوالات خواهید توانست ویژگی هایی را که باعث عشق ورزیدن شما نسبت به همسرتان می شود دریابید و آن ها را همیشه مورد تحسین قرار دهید.

5 – مکان های دوست داشتنی تازه پیدا کنید: سعی نکنید با همسر فعلی تان به همان رستوران یا پارکی که با همسر گذشته خود می رفتید، سر بزنید، چون باعث می شود به جای این که حواس تان به همسرتان باشد به یاد همسر قبلی تان بیفتید. بهترین کار این است که محل های تفریحی جدیدی انتخاب کنید که تا به حال نرفته اید. آن جا بیشتر فرصت خواهید کرد که به همسرتان توجه کنید و سعی کنید او را دوست داشته باشید.

6 -از یک مشاور کمک بگیرید: مشورت با یک روان شناس حاذق باعث می شود از گرفتن تصمیمات غیرمنطقی منصرف شوید و دید بهتری نسبت به زندگی داشته باشید.

پیشنهاد یک‌فراکاو:

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم. خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست /// خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن