کانال روانشناسی تلگرام یک فراکاو
اختلالات روانشناسیتکنولوژی و روانشناسی

انسان‌های مجازی، بیماران جدید روانشناسان!

دانشمندان نسل جدید انسان‌های مجازی را عرضه کرده‌اند که می‌توانند به روانشناسان در فرایندهای درمانی کمک کنند.

این انسان‌های مجازی می‌توانند با روانشناس از طریق صفحه‌نمایش رایانه تعامل داشته باشند و به طور واقعی علائم بیمار دارای اختلالات بالینی روانی را تقلید کنند.

دانلود برترین فایل‌های روانشناسی
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=CQTEcJJ_RhY]

+ لینک ویدئو بالا در یوتیوب

به گفته البرت “اسکیپ” ریزو از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، در صورت پیشرفت، این فناوری می‌تواند تاثیر شایانی بر چگونگی آموزش بالینی در حوزه‌های روانشناسی و پزشکی داشته باشد.

انسان‌های مجازی می‌توانند بسیار تعامل‌گر و دارای هوش مصنوعی باشند و همچنین قادر به صورت دادن مکالمه با انسان‌های واقعی هستند.

ریزو طی سخنرانی در کنوانسیون روانشناسی در امریکا، فیلم‌هایی از کارآموزان روانکاوی در حال تعامل با بیماران مجازی به نام‌های “جاستین” و «جاستینا» را نمایش داد.

جاستین 16 ساله دارای نوعی اختلال روانی است و به اصرار خانواده‌اش در این درمان شرکت کرده بود. جاستینا المثنی پیشرفته‌تر این فناوری، قربانی تجاوز جنسی است و برای داشتن علائم اختلالات استرسی پساتروماتیک طراحی شده بود.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=jy1NKDz47aQ]

لینک ویدئو بالا در یوتیوب

در یک آزمایش بالینی، از 15 دستیار روانپزشکی که شش نفر آن‌ها زن بودند، خواسته شد که یک تعامل 15 دقیقه‌یی را با جاستینا صورت دهند. جاستینا که توسط نرم‌افزار تشخیص کلام برنامه‌ریزی شده، به سوالات گوناگون یکی از آن‌ها پاسخ داد و دستیار قادر به تشخیص اولیه شد.

لابراتوار واقعیت مجازی ریزو هم‌اکنون در حال کار روی نسل بعدی بیماران مجازی با استفاده از اطلاعات حاصل از چنین آزمایشاتی است. در این آزمایشگاه به شخصیت‌ها تغییراتی با هدف کاربرد درآموزش‌های بالینی نظامی وزارت دفاع امریکا اعمال می‌شود.

تعدادی از بیماران آینده کهنه‌سرباز‌های مجازی مبتلا به افسردگی و با افکار خودکشی هستند که برای استفاده در آموزش دادن پرسنل نظامی پزشکان آموزش دهنده به کار می‌روند. از این طریق می‌توان خطر خودکشی یا خشونت را تشخیص داد.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=PPbcl8Z-8Ec]

لینک ویدئو بالا در یوتیوب
ریزو امیدوار است در دراز مدت ماژول آموزشی و رایانه‌یی جامعی را با قابلیت ارائه بیماران مجازی مبتلا به بیماری‌های مختلف برای استفاده در حوزه‌های آموزش روانکاوی و روانشناسی طراحی کند.

در حال حاضر دانشجویان این رشته‌ها توسط بازی کردن نقش‌های مختلف با سایر دانشجویان یا ناظران برای درمان بیماران تجربه کسب می‌کنند. آن‌ها سپس در موقعیت‌های نظارت شده دیگر با بیماران واقعی تعامل برقرار می‌کنند.

البته ناگفته نماند که در شیوه آموزشی دانشجویان داخل کشور این حداقل استاندارد ها نیز رعایت نمی شود. به امید روزی که ما نیز بتوانیم همگام با دنیای فناوری رشد نماییم!

نکته مهم در خصوص فناوری انسان مجازی ارائه وضعیت‌های بالینی مختلف در محیطی موثر و ایمن قبل از تعامل با بیماران واقعی است. افزون بر این، بیماران مجازی ماهرتر بوده و در هر زمان و مکانی می‌توانند قابل دسترس باشند. در این روش تمام آن‌چه دانشجو لازم دارد یک رایانه است.

نتایج این دستاورد در صد و بیستمین کنوانسیون سالانه انجمن روانشناسی امریکا ارائه شد.

پیشنهاد یک‌فراکاو:

نمایش بیشتر

یک‌فراکاو

دانش‌آموخته رشته روانشناسی هستم و از سال ۱۳۸۵ تاکنون در یک‌فراکاو بوده‌ام. هم‌چنین علاقه‌ زیادی به دنیای وب و اینترنت دارم. زندگی و بودن در لحظه اکنون را دوست دارم. خیام: از دی که گذشت هر چه گویی خوش نیست /// خوش باش و ز دی مگو که امروز خوش است

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن